Profilktyka

Pchły - gryzący problem

Te uprzykrzone pasożyty mogą dopaść Twojego czworonożnego przyjaciela zupełnie niespodziewanie. Nawet jeśli Twój pupil jest wyjątkowo higienicznym stworzeniem, może zarazić się bardzo łatwo od swojego "kolegi" z podwórka. Pchły mogą przytrafić się również Twojej psiej czy kociej arystokracji, powodując w konsekwencji niepokój, uciążliwy świąd, często uczulenie, a nawet anemię. Spójrz na swojego czworonoga! Jeśli jest smutny, niespokojny, nieustannie się drapie - może to oznaczać, że dokuczliwe intruzy stały się również problemem Twojego ulubieńca i ...
Twoim.
Pamiętaj! Tylko 10 % populacji pcheł żyje bezpośrednio na skórze zwierzęcia. Reszta przebywa w naszym otoczeniu... i doskonale się w nim czuje! W ciągu 30 dni 10 pchlich samic może powiększyć populację do 250 osobników w różnych stadiach rozwoju.

Kleszcz - mały pasożyt, duże szkody

Kleszcza nietrudno spotkać. Jest właśnie tam, gdzie nasi ulubieńcy chętnie biegają: w lasach, parkach, wśród wysokich drzew, krzewów.
Kleszcze są nosicielami zarazków wywołujących poważne choroby u psów i ludzi. Ukąszenie jednego zarażonego pasożyta może wywołać objawy wysokiej gorączki, anemii, a także doprowadzić m. in. do zapalenia stawów, zapalenia mózgu i w konsekwencji do paraliżu.

Uwaga, robaki!

nawet jeśli bardzo dbasz o swojego psa czy kota nie oznacza to, że uchronisz go przed robakami. Pasożyty czyhają na Twojego pupila wszędzie. Mogą powodować wychudzenie, zmatowienie sierści, biegunkę, wymioty, anemię, a nawet zaburzenia nerwowe. Robaki są niebezpieczne nie tylko dla Twojego zwierzęcia, ale również dla Ciebie, a szczególnie dla Twoich dzieci.

Niektóre choroby zakaźne psów przed którymi można zabezpieczyć psy stosując szczepionki.

Nosówka - jedna z najgroźniejszych chorób zakaźnych psów. Choroba ta charakteryzuje się dwufazowym wzrostem temperatury wewnętrznej.
późniejsze objawy to zapalenie oskrzeli i płuc, zapalenie żołądka i jelit, biegunka oraz wymioty. W przebiegu choroby występują komplikacje ze strony układu nerwowego i płuc. Śmiertelność jest bardzo wysoka.
Zakaźne zapalenie wątroby psów (choroba Rubartha) - choroba zakaźna wywołana przez adenowirus typu-1 (CAV-1). Choroba rozwija się bardzo szybko i może doprowadzić do śmierci psa w ciągu jednej doby. Objawy choroby to wysoka gorączka, wymioty, biegunka, drgawki i czasem żółtaczka. Może występować łącznie z nosówką.
Parwowirusowa choroba psów - biegunka wywołana przez wirus parwo typ-2 (CPV-2). Choroba ta została stwierdzona po raz pierwszy w roku 1978 w USA i w krótkim czasie rozprzestrzeniła się na cały świat. Choroba występuje w dwóch formach - jelitowej i sercowej. Pierwsze objawy formy jelitowej to depresja, osowiałość, wymioty a następnie biegunka.
Śmiertelność w przypadku formy jelitowej dochodzi do 50 %.
Koronawirusowa choroba psów - biegunka wywołana przez wirus korona (CC V). Choroba objawia się brakiem łaknienia, osłabieniem psa oraz wodnistą biegunką, często koloru żółtopomarańczowego o mocnym, charakterystycznym zapachu. Jednocześnie infekcja spowodowana wirusem korona oraz parwo wywołuje poważne objawy prowadzące w większości przypadków do śmierci psa.
Kaszek kenelowy - adenowirus typ-2 - wywołuje głównie infekcje układu oddechowego, objawiające się nieżytem gardła, oskrzeli, stanem zapalnym migdałków oraz zapaleniem płuc. Również wirus parainfluenzy jest uznany jako czynnik wywołujący kaszel kenelowy. Pierwszym objawem choroby jest suchy, spazmatyczny kaszel, który może utrzymać się przez wiele tygodni.

Program szczepień szczeniąt

Wiek w tygodniach Szczepienie wczesne Szczepienie standardowe Szczepienie późne
6-7 x
9-10 x x
12-13 x x
po 16 x x

Niektóre choroby zakaźne kotów przed którymi można zabezpieczyć koty stosując szczepionki

Białaczka kotów - choroba wywołana jest przez wirus, powodujący wystąpienie różnorodnych zmian nowotworowych, nie tylko zmian we krwi.
Zakażenie przez kontakt z chorym kotem. Choroba w 100% śmiertelna.
Panleukopenia - choroba wirusowa. Głównym objawem jest biegunka, czasem z domieszką krwi. Śmiertelność 25-75%. Chorują głównie koty młode. Wirus jest oporny na wpływ środowiska zewnętrznego, w którym może przetrwać 12 miesięcy.
Katar koci - jest to zespół chorobowy wywołany przez kilka wirusów, często wikłany przez bakterie. Atakuje głównie górne drogi oddechowe.
Chlamydioza - jest u kotów główną przyczyną długotrwałego, nawrotowego zapalenie spojówek, powoduje także długotrwałe zakażenie przewodu pokarmowego i dróg rodnych.